Změna stanov

Změna stanov přijatá na shromáždění delegátů 4. 11. 2017 umožňuje řádnému členovi zapojit se do činnosti klubu, který je pro něj s ohledem na bydliště dostupný a nebo zvolit zapojení bez klubové příslušnosti. Tuto volbu může dát člen najevo bez dalších administrativních kroků tím, kam zaplatí svůj členský příspěvek pro následující rok. Bankovní spojení jednotlivých klubů jsou k dispozici na webových stránkách pod záložkou KLUBY.

Revma Liga ČR se distancuje od reklamního článku výrobce

Na internetu se objevil článek s titulkem "Problémy s klouby a páteří – přímá cesta k invaliditě! Proč neexistují žádné účinné chondroprotektory?" Upozorňujeme, že tento článek je patrně pouze reklamním tahem výrobce a nezakládá se na skutečnosti. Revma Liga ČR se od tohoto článku distancuje a nechce s ním být spojována. (v České republice neexistuje spolek pod názvem Liga proti revmatismu ČR, ani Národní ústav revmatických chorob).

Tisková zpráva: Včasná diagnóza revmatoidní artritidy může výrazně zmírnit příznaky nemoci nebo vést až k remisi onemocnění

Dne 5. 10. 2017 proběhla tisková konference u příležitosti světového dne artritidy na téma revmatická onemocnění a nákladovost včasné efektivní léčby.

Systémová sklerodermie

Základní popis

Systémová sklerodermie, někdy také nazývána jako progresivní systémová skleróza, je závažné autoimunitní onemocnění postihující cévy, kůži, někdy i trávicí trakt, ledviny či plíce. Vlivem autoprotilátek dochází nejprve k fibrotické sklerotizaci malých cévek - nadprodukci kolagenu, a tím i k jejich vazivovatění, kornatění. Takto může být zasažena nejen kůže, ale také vnitřní orgány.

Fakta o muskuloskeletálních onemocněních

Muskuloskeletální onemocnění se dělí na zánětlivá a nezánětlivá:

  • Mezi běžná nezánětlivá muskuloskeletální onemocnění patří degenerativní onemocnění páteře, osteoartritida, osteoporóza a fibromyalgie.
  • Mezi běžná zánětlivá muskuloskeletální onemocnění patří revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida, reaktivní artritida, onemocnění pojivové tkáně a revmatická polymyalgie.

Cena Edgara Stena - vítězka národního kola z roku 2015

Jsme velmi pocteni, že Evropská liga proti revmatismu EULAR publikovala na svém webu vítěznou esej českého kola Edgar Stein Prize z roku 2015 paní Ludmily Tomáškové.

V přílohách naleznete anglickou i českou verzi.

 

 

Rekondiční pobyt v Léčebných Lázních Jáchymov - léto 2017

Na přelomu července a srpna 2017 proběhl letní rekondiční pobyt členů Revma Ligy ČR v Léčebných Lázních Jáchymov.  Všem účastníkům se pobyt s lázeňskými procedurami líbil.

Jízdou na kole pomáhá při výzkumu léčby artritidy a dětem s revmatoidní artritidou.

Phil Bowers je mladý pacient z Velké Británie, který trpí od narození infekční artritidou pravého kyčle. Ani tato nemoc mu však nezabránila v tom, aby se v den svých 31. narozenin vydal na kole z Bathu do Říma, aby inspiroval všechny mladé pacienty, kteří trpí jakoukoli formou artritidy.

Sjögrenův syndrom

Jedná se o pomalu progredující zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje především exokrinní žlázy (žlázy s vnější sekrecí), nejčastěji žlázy slinné a slzné. Postupně mohou být však postiženy i další žlázy jako např. potní, hlenové žlázy střev a průdušek, pochvy nebo také slinivka. Běžně se však v rámci této diagnózy můžeme setkat i s dalšími postiženími mimo tuto oblast.

Toto onemocnění se vyskytuje buď samostatně jako tzv. primární Sjögrenův syndrom, nebo doprovází jiná autoimunitní onemocnění jako např. systémový lupus, revmatoidní artritidu a další, v tomto případě bývá označováno jako tzv. sekundární Sjögrenův syndrom.

Cena Edgara Stena pro rok 2018

S potěšením Vám oznamujeme, že Evropská liga proti revmatismu (EULAR) zahájila soutěž Edgar Stene Prize 2018. Cena Edgara Stena pro rok 2018 bude udělena vítězné eseji na téma

Můj hrdina, který mě podporuje
v každodenním životě s muskuloskeletálním
a revmatickým onemocněním.

na zahájení Plenárního zasedání kongresu EULAR v Amsterdamu dne 13. června 2018.

Stránky