Osteoporóza
Osteoporóza je chronické onemocnění, při němž se snižuje hustota kostní hmoty a narušuje se struktura kosti. V Evropě trpí osteoporózou přibližně 30 % všech žen po menopauze, což z ní činí závažný problém pro veřejné zdraví. Nejméně 40 % těchto žen a 15-30 % mužů utrpí během svého života jednu nebo více nízkozátěžových zlomenin. V Česku bylo v roce 2019 diagnostikováno 572 000 osob s osteoporózou z toho 80% žen.
V ČR je ve vysokém riziku zlomeniny přibližně 360 000 žen, z nichž 79 % zůstává neléčeno.
Osteoporóza se dá snadno zjistit
Věnujte pozornost varovným příznakům jako je:
- Bolest zad
- Snížení tělesné výšky
- Potíže při chůzi (časté pády)
- Zlomenina po nepřiměřeně malém úrazu
Našli jste se ve varovných příznacích? Toto onemocnění se dá snadno zjistit pomocí bezbolestného vyšetření kostí na přístroji DXA – denzitometrie – bezbolestného vyšetření hustoty kostí. Pomoci ve zjištění rizika osteoporotické zlomeniny může i dotazník FRAX.
Buďte ve střehu i pokud dlouhodobě berete glukokortikoidy
Osteoporóza může být primární nebo sekundární formou. Osteoporóza je definována jako nízká kostní hmota s mikroarchitektonickými změnami v kosti, které vedou k nízkozátěžovým zlomeninám. Primární osteoporóza souvisí s věkem a vyskytuje se u žen po menopauze a u mužů bez primárního onemocnění. Sekundární osteoporóza se vyskytuje v případě přítomnosti základního onemocnění a/nebo léků.
Glukokortikoidy indukovaná osteoporóza (GIOP) je nejčastější formou sekundární osteoporózy. Nejčastěji se vyskytuje u pacientů léčených těmito léky na zánětlivá onemocnění.
Prevence osteoporózy
- Fyzická aktivita s cílem udržení/zvýšení svalové síly, koordinace a rovnováhy
- Suplementace vitaminem D a vápníkem
- Eliminace nebo alespoň zmírnění rizikových faktorů pádů
Zdroje:
Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře
https://nsc.uzis.cz/zdravekosti/index.php?pg=osteoporoza
Mohlo by Vás zajímat